Budowa domu – co lepiej wybrać keramzyt czy portherm?

Każda osoba, która marzy o własnym domu prędzej, czy później musi zdecydować jaką technologię wybrać. Od niedawna istnieje możliwość używania prefabrykatów budowlanych sukcesywnie wypierających tradycyjne murowanie czy konstrukcje drewniane. Mają one bardzo dużą zaletę, mianowicie budynek wzniesiony z ich wykorzystaniem powstaje dużo szybciej.

Co to jest porotherm?

Porotherm to odmiana pustaków ceramicznych z pustymi przestrzeniami gromadzącymi powietrze. Powstaje on w procesie wysokotemperaturowego wypalania gliny. To materiał trwały i odporny na uszkodzenia, ściskanie oraz zmieniające się warunki atmosferyczne. Co ważne, porotherm ma uniwersalne zastosowanie, można z niego wznosić ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym nośne i działowe. Pustaki ceramiczne Porotherm wyróżniają się doskonałymi parametrami izolacyjnymi oraz odpornością ogniową. Niestety, w porównaniu z keramzytem charakteryzują się znaczną nasiąkliwością i kruchością. Murowanie z nich ścian dodatkowo wymaga użycia większej ilości zaprawy murarskiej.

Czym jest keramzyt?

Pustaki keramzytowe to materiał budowlany, w którym standardową domieszkę betonową zastąpiono keramzytem. Zyskano w ten sposób dobrą izolację cieplną i pożądaną lekkość. Pustaki keramzytowe powstają w procesie wysokotemperaturowego wypalania spienionej gliny ilastej w piecu obrotowym. Podobnie jak porotherm, keramzyt charakteryzuje się struktura porowatą. Nie ma on jednak w swojej konstrukcji dużych przestrzeni powietrznych, ponieważ granulki go tworzące są sklejone ze sobą. Między nimi są wąskie przestrzenie powietrzne w postaci nieregularnych kanalików, dzięki którym dochodzi do swobodnej wymiany powietrza i wilgoci.

Pustaki keramzytowe są bardzo łatwe w murowaniu, posiadają bowiem na zewnętrznych swoich ściankach wyprofilowane wpusty. Używanie ich nie wymaga dużego wysiłku oraz, co ważne, ilość zaprawy do ich scalenia jest dużo mniejsza niż przy innych materiałach budowlanych. W porównaniu z porothermem keramzyt niestety wykazuje słabą izolacyjność akustyczną.

Który materiał jest lepszy?

Keramzyt to materiał, który charakteryzuje się niższym współczynnikiem przenikania ciepła niż porotherm. Znaczy to tyle, że budynek z porothermu szybciej się wychładza. Keramzyt też lepiej odprowadza wilgotność, tym samym zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, który materiał do budowy domu jest lepszy. Przy jego wyborze należy brać pod uwagę tez inne parametry, jak chociażby wilgotność, nasiąkliwość czy izolacyjność akustyczną.

Wybór odpowiedniego materiału do budowy domu nie jest łatwym zadaniem. Nie zawsze najlepszym kryterium będzie cena. Dla przykładu, wybierając tani materiał o parametrach słabo izolujących, narażamy się w przyszłości na duże koszty utrzymania ciepła w domu. Jeśli chcielibyśmy tego uniknąć, czeka nas wydatek na docieplenie budynku. Należy więc wziąć pod uwagę wiele aspektów przy wyborze odpowiedniego materiału na budowę domu.

Wyślij wiadomość

Odpowiadamy do kilku godzin