dom szkieletowy

Fundamenty pod dom szkieletowy – Wszystko co trzeba wiedzieć

Fundament każdego domu jest podstawą jego stabilności i bezpieczeństwa. Budynki szkieletowe są lżejsze od murowanych, dlatego w kwestii wyboru fundamentów pojawiają się tutaj dodatkowe możliwości. Warto jednak pamiętać, że jakiekolwiek uchybienia w tym zakresie mogą być później trudne do naprawienia. Z tego powodu wybór fundamentów pod dom szkieletowy powinien być dokładnie przemyślany.

Rodzaje fundamentów pod dom szkieletowy 

Istnieją trzy typy fundamentów, które można wykorzystać przy budowie domu szkieletowego: ławy fundamentowe, płyty fundamentowe oraz fundamenty słupowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem są właśnie ławy.  Wykonuje się je dla każdej ściany z osobna, dzięki czemu obciążenie budynku przenoszone jest z poszczególnych ścian na grunt. W celu zwiększenia wytrzymałości ław często zbroi się je stalowymi lub żebrowanymi prętami. Mniej standardową techniką jest stawianie fundamentu w formie płyty. W przeciwieństwie do ław jest ona stosowana tylko w przypadku gotowych domów szkieletowych, ponieważ płyty fundamentowe nie byłyby w stanie utrzymać murowanych konstrukcji. Tego typu rozwiązanie jest o wiele prostsze. Nie trzeba przytwierdzać każdej ściany osobno – jedna płyta fundamentowa utrzymuje wszystkie na raz. Płyta stawiana jest na gruncie po zdjęciu warstwy humusu i zagęszczeniu żwirem lub grubym piaskiem (warstwa pokładowo-drenażowa). Ostatnią możliwością jest zastosowanie fundamentów słupowych. Ta opcja polega na odpowiednim ułożeniu belek podwalinowych. Są on układane na gęsto rozłożonych i zagłębionych w ziemi słupach. Następnie przy ziemi betonuje się ich dolną cześć. 

Jak dobrać odpowiedni rodzaj fundamentu pod dom szkieletowy? 

Fundamentowanie ławowe będzie najlepszą opcją, jeśli zależy nam na dużej wytrzymałości i ochronie przed wilgocią. Istotna jest także możliwość wykonania podpiwniczenia nawet po zakończeniu budowy. Z drugiej strony rozwiązanie to nie sprawdzi się w sytuacji, gdy budynek musi zostać jak najszybciej oddany do użytku, ponieważ położenie ław fundamentowych jest dość czasochłonne. Inaczej jest z płytą fundamentową, jej wykonanie trwa zaledwie kilka dni. Ona też stosunkowo dobrze chroni przed wilgocią, lecz podpiwniczenia można w niej dokonać tylko w trakcie budowy domu. Zaletą fundamentów słupowych jest natomiast to, że można je wykonać nawet na bardzo niestabilnym gruncie. Mogą one jednak utrzymać tylko lekkie domy. Wybór powinien więc zależeć od indywidualnych potrzeb i warunków budowlanych.  

Ile kosztują poszczególne fundamenty pod dom szkieletowy? 

Cena wykonania fundamentów, czyli tzw. robocizna, wynosi około 2000-2500 zł. Jest ona podobna niezależnie od rodzaju wybranego fundamentu. Pod względem ceny za sam produkt najkorzystniej wypada natomiast płyta fundamentowa. Dzięki jednoelementowej konstrukcji jej cena jest nawet o 30% niższa. Nie warto jednak kierować się tylko kosztem, oszczędzanie na fundamentach może okazać się sporym błędem.  

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?  

Z pewnością bardzo ważne jest także podłoże. Nośność gruntu w znacznym stopniu może ograniczać pole wyboru. Warto więc zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na ten temat. Można to zrobić odwiedzając naszą stronę internetową doomy.pl. Projektujemy i budujemy m.in. domy szkieletowe, dlatego posiada szczegółową wiedzę w tym zakresie.  

Sprawdź nasze gotowe realizacje gotowych domów szkieletowych.

Wyślij wiadomość

Odpowiadamy do kilku godzin